Прозорість та інформаційна відкритість закладу
Дитяча творчість
Безпека та здоровий спосіб життя
Професія тижня

Поради практичного психолога вчителям

Формування лідерських якостей

Сучасне суспільство ставить нові вимоги до людини, потребує розвитку її духовного та лідерського потенціалу. Сьогодні зростає попит на обдаровану особистість, яка нестандартно мислить, наділена сильною волею, високою працездатністю, особистісними уміннями і навичками, пов'язаними з ефективними комунікаціями, організацією власної справи, створенням команди і вмінням працювати в ній, мистецтвом вести переговори тощо. Тому проблема лідерства, особливо молодіжного, набуває великого значення.

Рекомендації батькам та педагогам щодо виховання в дитині лідера:

1) Дитину слід підбадьорювати. Упевненість з'являється, коли дитині говорять: <Я знаю, ти можеш це зробити!> І після: "Ти це зробив. Приголомшливо!" Упевненість в собі виховується з перших кроків дитини.

2) Слід дозволяти дитині досліджувати нове, ризикувати, долати перешкоди. Такими людьми захоплюються, йдуть за їхніми слідами.

3) Важливе налаштування на успіх. Нерідко діти не домагаються успіхів в якійсь сфері (наприклад у спорті) не тому, що не володіють відповідними даними. Причина їх невдач в іншому. Замість того щоб налаштуватися на успіх, вони турбуються про те, щоб не програти. Тому слід навіювати дитині думку про успіх, а не перешкоди. Той, хто вірить в успіх, захоплює разом із собою інших.

4) Необхідно заохочувати мрії дітей, якими б далекими від життя вони не здавалися. Важливо, щоб діти уміли фантазувати і думати про те, як здійснити мрію. Лідера характеризують як людину, здатну побачити уявну мету, розповісти про неї іншим і захопити нею. Але перша сходинка до цього - сама мрія. Підтримуйте в дитині високий рівень домагань.

5) Якщо дитина зустрічається з перешкодою, не варто поспішати кидатися на допомогу і робити щось за неї. Натомість слід запитати у неї: "А що ти можеш зробити?" Уміння запропонувати варіанти і можливості для дії - ось відмінна риса лідера. Той, хто вивчає проблему і вказує іншим спосіб її вирішення, неминуче постає на чолі справи. Необхідно заохочувати вашу дитину таким питанням: "А що, якщо ти це зробиш?"

6) Надавати дитині можливість удосконалювати навички лідера на практиці. Як спортсмен повинен тренувати свої якості, так і лідер потребує можливостей відточувати свою майстерність. Слід записати дітей в спортивну команду, в будь-який клуб або залучити до дитячої організації, де вони набудуть досвіду спілкування з іншими дітьми. Заохочувати їх посісти керівну посаду. Важливо прагнення дітей до лідерства у сфері своїх інтересів. Хтось стане заводієм у грі, а хтось - у навчанні.

7) Якщо дитина діє в тій сфері, яка їй добре знайома, вона набуває впевненості, яка лежить в основі лідерства.

8) Бажано рекомендувати дитині один із секретів лідера - щодня вітатися з кожним з підлеглих і посміхатися йому. Якщо вона вітається не тільки з тим, з ким товаришує, але і з іншими дітьми, то в неї швидко побачать потенційного лідера. Слід заохочувати дитину виступати в класі. Уміння говорити перед аудиторією без утруднення - одна з головних якостей лідера. Пропонується дитині спочатку потренуватися вдома, перш, ніж виступати перед класом. Важливо навчати дитину основами культури мовлення й ораторства.

http://snrc.org.ua/porady-psyhologa/poradi-vchitelyam/

12 порад педагогу щодо збереження психологічного здоров'я

Психологічне здоров'я - стан душевного благополуччя (комфорту), адекватне ставлення до навколишнього світу, відсутність хворобливих психічних явищ (фобій, неврозів).

+ Натиснить, щоб читати далі

Як уберегти себе від впливу стресу, що руйнує, і допомогти набутити впевненості, оптимізму і натхнення вам-вчителям і вашим учням.

1.Прагніть до максимальної, але доступної для вас життєвої мети.

2.Відпочивайте ще до того, як встигнете стомитися.

3.Використовуйте енергію стресу в інтересах особистого зростання.

4.Постійно створюйте у своїй уяві зону психічної безпеки, комфорту і відпочинку.

5.Пам'ятайте дуже важливу рекомендацію П. Брегга про те, що єдиний спосіб продовжити своє життя - це не укорочувати його.


Антистресові правила життя і поведінки для вчителя

Не всі вони можуть підійти конкретно вам. Однак ви вправі зробити вибір. Використовуючи ті з них, що дійсно вам підходять, ви забезпечите собі високу життєву стійкість.

Правило 1

Визначте негативні чинники, що призводять у вас виникнення стресу. Намагайтеся уникати їх або за допомогою позитивного мислення, спробуйте змінити своє ставлення до них.

Правило 2

Забезпечуйте високий життєвий потенціал у здоров'ї, освіті, праці, сім'ї, позитивному мисленні. Він гарантує високу стресостійкість.

Правило 3

Навчіться розслаблюватися: тілом, диханням, думкою тощо. Стрес викликає загальне напруження. Розслаблення ж, навпаки, протидіє стресу. Тому необхідно опанувати різні способи розслаблення. Бо саме в умінні розслаблюватися полягає секрет успішної боротьби зі стресом. Розслаблюючись, ви знижуєте негативний вплив стресу на ваше фізичне й психічне здоров'я.

Правило 4

Зробіть паузу. Необхідно шукати способи зупинки самого себе, <зробити паузу>. На цій стадії стресу важливо "взяти перерву" і зусиллям волі перервати свої дії:

 • зробити паузу в спілкуванні (помовчати кілька хвилин замість того, щоб із роздратуванням відповідати на несправедливе зауваження);
 • порахувати до 10;
 • вийти з приміщення;
 • переміститися в іншу, віддалену частину приміщення.
 • Якщо втрата самовладання відбулася на роботі, ми повинні завжди прагнути перевести свою енергію в іншу форму діяльності, зайнятися чим-небудь іншим що дасть можливість зняти напруження.

Такі "перерви" потрібно робити якнайчастіше в ті моменти, коли відбувається втрата самоконтролю. Важливо, щоб дія "зупинки себе" стала звичкою.

Правило 5

Навчайтеся планувати. Дезорганізація може призвести до стресу. Наявність великої кількості планів одночасно часто призводить до плутанини, безпам'ятності й почуття, що незакінчені проекти висять над головою, як дамоклів меч. Приділіть планам якийсь час, попрацюйте над ними.

 • Запишіть задачі, плани, справи на тиждень і поєднайте їх із розкладом ваших занять. Такий пробний список <запустить механізм> і полегшить подальше планування.
 • Розставте завдання відповідно до їх важливості. Записавши всі намічені справи, позначте їхні пріоритети: вищий, високий, низький, найнижчий.
 • Виключіть всі справи, що не є вкрай необхідними у вашій повсякденній діяльності.
 • Делегуйте повноваження. Одна з найважливіших причин стресу полягає у впевненості, що ви все повинні робити самі. Намагайтесь якомога частіше доручати своїм учням проведення окремих елементів занять.
 • Закінчіть одне завдання, перш ніж прийнятися за інше. Не відкладайте справи на завтра.
 • Навчіться говорити <ні>. З усіх способів розподілу часу уміння говорити "ні" - найкращий.
 • Резервуйте час на термінові роботи або незаплановані зустрічі.
 • Контролюйте процес. При розподілі часу тримати ситуацію під контролем не менш важливо, ніж керувати стресом. Почуття контролю ситуації, імовірно, найважливіша якість, яка необхідна для того, щоб перебороти стрес. Стрес - це не стільки результат напруженої роботи і негативних подій, скільки результат відчуття того, що життя занадто складне і не піддається контролю.

Правило 6

Намагайтеся завершувати ситуації. Для того щоб уберегти себе від стресу, вчіться відслідковувати незавершені ситуації. Якщо ви зазнаєте утиску незавершених справ, спробуйте скоротити їхнє число, для цього виконайте такі чотири дії:

 • усвідомте, що виявилися заручником незавершеної ситуації, яка вимагає свого рішення і марно розтрачує ваші сили;
 • прийміть рішення завершити її;
 • подумайте про те, що у ваших силах і що залежить саме від вас, виберіть кращу можливість і покладайтеся на себе;
 • запровадьте свій план у життя.

Якщо з першого разу ситуація не завершиться, пошукайте ще один вихід, але не залишайте її незавершеною.

Правило 7

Визнайте й прийміть обмеження. Багато хто з нас ставлять собі надмірні й недосяжні цілі. Якщо людина не може досягти їх, то часто виникає почуття неспроможності або невідповідності незалежно від того, наскільки добре ми виконали що-небудь. Ставте досяжні цілі.

Послабте ваші стандарти. На противагу загальноприйнятій думці не все, що потрібно робити, слід робити добре. Будьте більш гнучкими. Досконалість не завжди досяжна, а якщо і досяжна, то вона не завжди цього варта.

Уникайте непотрібної конкуренції.

У житті дуже багато ситуацій, коли ми не можемо уникнути конкуренції. Але наявність надто великого прагнення до вигравання у надто багатьох сферах життя створює напруження і тривогу, робить людину надто агресивною.

Правило 8

 • Будьте "позитивною" особистістю.
 • Рахуйте ваші удачі!
 • Щодня хваліть себе по декілька разів.
 • Щодня освідчуйтесь в коханні найдорожчій для вас людині, окрім себе. Хоча б раз на Учіться терпіти й прощати.
 • Зробіть що-небудь для поліпшення вашого зовнішнього вигляду.
 • Якщо ви почуваєте, що знаходитеся в сильному напруженні, а сили на межі, відкладіть важкі справи.

Правило 9

Змусьте стрес працювати на вас, а не проти вас. Опануйте головним умінням - перетворювати негативні події на позитивні. Основоположник теорії стресу Г. Сел'є писав: "Не слід боятися стресу. Його не буває тільки в мертвих. Стресом треба керувати. Керований стрес несе в собі аромат і смак життя". Багато досліджень показують, що людина позитивно реагує на стрес тільки в тому випадку, якщо здатна поставитися до стресових подій як до виклику, що винагороджує зусилля. Слід думати про позитивні моменти, які можна взяти з більшості стресових цій. Уміння перетворювати щось негативне на щось позитивне - майстерність контролювати стрес.

Правило 10

Звільніться від <ментальних токсинів> стресу: Щоб звільнитися від ментальних токсинів стресу, потрібно виконати своєрідне ментальне прибирання за допомогою засобів раціональної терапії. Для цього поверніться у момент минулого, де ви були не цілком задоволені своїм поводженням і переживіть його ще раз, але вже не так, як у вас вийшло тоді. Відомий американський психотерапевт Вірджинія Сатир називає це <повернутися й побачити новими очима>. З позиції сьогодення зрозумійте, чого вам не вистачало тоді для більш успішного поводження.

<Потренуйтеся> кілька разів, поки не будете задоволені своєю реакцією. Доможіться такої зміни уявлення про стресор, щоб воно більше не служило для вас джерелом напруження. Перетворюйте проблемно-конфліктні й кризові педагогічні ситуації на досвід, що сприяє професійному й особистісному зростанню. Додаючи спогадові характеристики сильного позитивного переживання, ви не тільки захищаєтеся від впливів стресу, але й здобуваєте впевненість, що надалі цей спогад стане позитивно впливати на всі наступні події. Крім того, ви перетворюєте проблемно-конфліктні й кризові педагогічні ситуації на досвід, що сприяє професійному й особистісному зростанню.

Правило 11

Регулярно робіть фізичні вправи: Два-три рази на тиждень (а ще краще щодня) давайте собі фізичне навантаження. Найкраще, якщо це будуть ритмічні, повторювані рухи під музику. Подаруйте тілу свято: відвідайте лазню, зробіть масаж (самомасаж). Дуже важливо давати собі можливість регулярно звільнятися від напруження, яке поволі накопичується. Кілька разів на день займайтеся фізичними вправами.

Правило 12

Щодня знаходьте привід посміятися: Почитайте, подивіться, послухайте, розповідайте про що-небудь смішне. Умійте посміятися над собою. Сміх є дієвим засобом боротьби зі стресом. За твердженням Анрі Рубінштейна, автора книги <Психосоматика сміху>, одна хвилина сміху еквівалентна сорока п'ятьом хвилинам гімнастики або фізичних тренувань. Дослідження зі сміхотерапії, проведені в Стенфордському університеті (сміх там називають бігом на місці), довели, що сміх дійсно тренує багато м'язів, знімає головний біль, знижує артеріальний тиск, нормалізує дихання і сон. При цьому в кров потрапляє більше гормонів, активніше йдуть процеси обміну речовин. Людина, яка часто сміється, перестає відчувати біль.

http://snrc.org.ua/porady-psyhologa/poradi-vchitelyam/

Як досягти популярності

Кожній людині хочеться бути помітним і всіма улюбленим, будь-якому хочеться бути популярним. Однак одні люди стають душею компанії, а інші на гучних вечірках скромно сидять у куточку, хоча при близькому спілкуванні виявляються цікавими людьми. Як же їм набути популярності?

1. Зустрічають людей по одягу, тому, якщо ви хочете, щоб вас помічали, придумайте собі яскравий, цікавий стиль одягу. Не бійтеся експериментувати з різними течіями моди, вибирайте, здавалося б, непоєднувані кольори, користуйтеся аксесуарами. Для того щоб стати помітним, необов'язково одягатися в кричущі оранжево-сині кольори. Ви можете до своєї повсякденному одязі додати запам'ятовується аксесуар - наприклад, оригінальний шарф чи окуляри. Якщо вам вдасться підібрати щось і справді дивовижне, вас обов'язково по ньому запам'ятають.

2. Будьте природні. Не варто набиватися в друзі всім підряд для того, щоб стати популярним: ваші нові знайомі дуже скоро помітять, що ви нещирі, і це зовсім не додасть вам очок в їх очах. Однак не соромтеся заводити розмови з тими людьми, які вам подобаються. Щирий інтерес завжди приємний.

3. Пам'ятайте, що навколо вас - друзі, і вам нема чого приховувати від них ваші таланти та вміння. Танцюйте, якщо ви прекрасно вмієте це робити, розповідайте політичні анекдоти, якщо вони дотепні і підходять до теми розмови. Якщо у вас є незвичайне захоплення, не соромтеся поділитися ним зі знайомими. Люди люблять екзотику і, можливо, на наступний же день до вас вишикується черга подивитися на павука-птицеядов і послухати ваші історії про сплав на байдарках по африканській річці.

4. Смійтеся над собою. Кожна людина коли-небудь потрапляв в смішну і безглузду ситуацію. І якщо для одного спогади про неї стануть кошмаром, який багато місяців буде отруювати йому життя, інша людина просто посміється над нею, а потім розповість її друзям, посміється з ними разом і зарекомендуєте зразком прекрасної самоіронії.

5. У сучасному суспільстві цінують сильних людей. Тому, прийшовши в компанію, не варто скаржитися на свої проблеми і негаразди. Для цього у вас є кращий друг або подруга.

https://yakhow.ru/rizne/21915-jak-dosjagti-populjarnosti.html

Встановлення довіри між проблемним підлітком і класним керівником

1. Уважно вислухайте дитину, прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий і ви готові зрозуміти і прийняти його. Не перебивайте і показуйте свого страху. Відносьтесь до нього серйозно, з повагою.

2. Запропонуйте свою підтримку і допомогу. Постарайтесь переконати, що даний стан (проблема) тимчасові і швидко пройдуть Проявіть співчуття і покажіть, що ви поділяєте і розумієте його почуття.

3. Зацікавтесь, що саме турбує підлітка.

4. Впевнено спілкуйтесь з підлітком .Саме це допоможе йому повірити у власні сили. Головне правило в роботі з дітьми - не нашкодь!

5. Використовуйте слова, речення, які будуть сприяти встановленню контактів: розумію, звичайно, відчуваю, хочу допомогти.

6. В розмові з підлітком дайте зрозуміти йому, що він необхідний і іншим і унікальний як особистість Кожна людина незалежно від віку, хоче мати позитивну оцінку своєї діяльності.

7. Недооцінка гірша ніж переоцінка, надихайте підлітка на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряйте і викликати довіру в нього.

http://yrokiu.ru/zagadki/2300-poradi-psikhologa-vchitelyam

Мотивація учнів до навчання (поради вчителям)

Мотив навчання - це спрямованість учня на різні сторони навчальної діяльності. Для стимуляції навчання є кілька корисних порад:

1. Спирайтесь на бажання дитини. Важливе не те, чого бажаємо ми самі, а те, чого хоче учень. Він не винний у своїх бажаннях. Завдання педагога - змінити напрямок його прагнень, якщо вони не збігаються з педагогічними цілями.

2. Використовуйте ідентифікацію. Примушуйте своїх учнів чогось палко забажати. Головне - "щоб бажання виникли", а ви змогли б їх використати.

3. Враховуйте інтереси й нахили. Говоріть про те, що цікавить ваших учнів, точніше, з цього починайте, Намагайтесь обернути "побічні" інтереси дитини на свою користь. У важких випадках ідіть від яскравої форми до змісту, від емоцій до логіки.

4. Використовуйте наміри. Пам'ятайте: намір виникає на основі потреби. Знаходьте можливість допомогти учням у здійсненні їх намірів.

5. Заохочуйте бажання досягти визнання. Багато дітей вчиться не тільки заради знань, а й заради престижу. Не слід нехтувати цим бажанням.

6. Шукайте чесноти, схвалюйте успіхи, давайте дитині шанси. Пам'ятайте, що завжди краще хвалити, ніж критикувати. Авансуйте найменші позитивні зрушення. Безпрограшний стимул - "Я вірю, що ти зможеш!"

7. Зробіть діяльність привабливою. Використовуйте зовнішньо привабливі й цікаві форми роботи, оформлення результатів, кінцевої оцінки діяльності.

8. Іноді просто говоріть "Треба!". Але цьому заклику завжди надавайте особистісної спрямованості - "Це потрібно зробити! Ти ж вольова людина!".

9. Використовуйте ситуацію. Різні життєві ситуації, що виникли випадково, потрібно помітити й миттєво використати як стимул.

http://schoolboguslav3.at.ua/publ/vchiteljam/vchiteljam/motivacija_uchniv_do_navchannja_poradi_vchiteljam_vid_psikhologa/9-1-0-88

Рекомендації щодо урахування психологічних особливостей прояву стресу в учнів

За стресовими станами, страхом, тривогою дітей стоїть, як правило, конфлікт у міжособистісних стосунках, конфлікт між культурою страху і культурою сорому. Запобігти збудливості, тривоги, страхів дітей значно легше, ніж потім їх знімати. Збереження позитивного стану дитини забезпечать такі рекомендації:

1. Безпосередньо спостерігати за поведінкою учня та його взаєминами з однокласниками;

2. Уважно вивчати особливості сімейного та позашкільного оточення школяра, умов його виховання;

3. Створювати атмосферу спокою, доброзичливості, стабільності, рівноваги;

4. Позитивно висловлюватися, надавати емоційну підтримку, спрямовану на формування у дитини впевненості віри у себе;

5. Педагогам та батькам узгоджувати виховні дії між собою;

6. Відсутність авторитаризму й пригнічення особистості дитини, відмовитись від заборони самостійних дій та рішень, надавати їй права вибору;

7. Розумно організовувати режим життя, привчати до певного розпорядку з урахуванням індивідуальних та вікових особливостей;

8. Забезпечувати фізичне, розумове й емоційне навантаження відповідно до можливостей кожної дитини, запобігати перевтомі;

9. Особливу увагу приділяти дитині у час кардинальних змін у житті - переведення до іншого класу, прийшов новий вчитель, або відбулися зміни у складі родини тощо;

10. Прагнути уберегти дитину від стресогенних чинників, відмовитися від залякування, від створення ситуацій, які її турбують;

11. Розумно, виважено реагувати на прояви агресії, негативізму, впертості у дитини;

12. Надавати дитині змогу вільно обирати для себе вид діяльності, задоволення її природної потреби у спілкуванні;

13. Розвивати у дитини здібності адекватного сприйняття себе та інших;

14. Зауваження робити лише в м'якій, доброзичливій формі. Бажано, щоб критика супроводжувалася конкретною порадою та впевненістю учнів щодо виправлення своїх недоліків або помилок;

15. Знаходити шляхи для зниження суб'єктивної значущості ситуації і завдань школярів, переносити акцент на усвідомлення ними стрес-факторів під час діяльності і формування почуття впевненості в успіху при взаємодії з високотривожними дітьми.

http://www.school26.edu.kh.ua/nasha_shkola/psihologichna_pidtrimka/poradi_batjkam/

Як правильно організувати урок, підтримати дисципліну та працездатність учнів

1. Приходьте в кабінет трохи раніше дзвінка. Переконайтеся, чи все готово до уроку, чи чиста дошка, чи підготовлені ТЗО, наочні посібники. Заходьте в клас останнім. Добивайтеся, щоб всі учні вітали Вас організовано. Оглянете клас, обов'язково - недисциплінованих. Прагніть показати учням красу і привабливість організованого початку уроку, але прагніть до того, щоб на це йшло кожного разу все менше і менше часу.

2. Не витрачайте час на пошуки сторінки вашого предмету в класному журналі: її можна приготувати на перерві.

3. Починайте урок енергійно. Не ставте учням питання: "Хто не виконав домашнє завдання?" Це привчає до думки, ніби невиконання завдань для вчителя - справа неминуча. Необхідно вести урок так, щоб кожен учень постійно був зайнятий справою. Пам'ятайте: паузи, повільність, байдикування - бич дисципліни.

4. Захоплюйте учнів цікавим змістом матеріалу, створенням проблемних ситуацій, розумовою напругою. Контролюйте темп уроку, допомагайте слабким повірити в свої сили. Тримайте в полі зору весь клас. Особливо стежте за тими, у кого увага нестійка, хто відволікається. Запобігайте спробам порушити робочий порядок.

5. Звертайтеся з проханнями і питаннями декілька частіше до тих учнів, які можуть зайнятися на уроці сторонньою справою.

6. Мотивуючи оцінки знань учнів, додайте своїм словам діловий і зацікавлений характер. Вкажіть учневі, над чим йому слід попрацювати, щоб заслужити на вищу оцінку.

7. Закінчуйте урок спільною оцінкою роботи класу і окремих учнів. Хай учні випробують відчуття задоволення від результатів своєї праці. Постарайтеся відмітити позитивне в роботі недисциплінованих хлопців, але не робіть це дуже часто і за невеликі зусилля.

8. Закінчуйте урок з дзвінком. Нагадайте про обов'язки чергового.

9. Стримуйтеся від зайвих зауважень.

10. Організовуючи учнів, прагніть обходитися без допомоги інших. Пам'ятайте: налагодження дисципліни за допомогою чужого авторитету не дає Вам користі, а швидше шкодить. Краще зверніться за підтримкою до класу.

http://skarbnichka-psikhologa.webnode.com.ua/news/rekomendatsiji-dlya-spetsialistiv-

Рекомендації вчителям щодо підвищення самооцінки у "важких" підлітків.

1. Намагайтеся створити добрі стосунки у спілкуванні з підлітком, бо їх відсутність - це причина виникнення тривожності у дитини.

2. Поважайте індивідуалізм підлітка, бо його зневага веде до появи самотності дитини.

3. Стверджуйте загальнолюдські цінності - це стане на допомогу під час появи у підлітка думок про самотність або втрати друга (друзів).

4. Частіше нагадуйте "важким" підліткам про їхні позитивні якості - це допоможе уникнути в їхній свідомості закріплення негативних оцінок щодо них самих та формування низької самооцінки.

5. Навчайте підлітка поважати свою гідність, розуміти свої вчинки, виховувати самоповагу, позитивне ставлення, розуміння, терплячість до оточуючих, їхніх оцінок щодо самого підлітка.

6. Сприяйте розвитку процесу самореалізації - активній праці самого підлітка щодо розвитку своєї особистості.

7. Створюйте умови щодо формування у підлітків інтересу до того, якими вони стануть у майбутньому - це могутній фактор саморозвитку "важкого" учня.

8. Допомагайте "важким" підліткам знайти свої життєві цілі - це зможе усунути багато проблем під час їхнього виховання.

http://yrokiu.ru/zagadki/2300-poradi-psikhologa-vchitelyam

Поради вчителям щодо встановлення довіри між проблемним підлітком і класним керівником

1. Уважно вислухайте дитину, прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий і ви готові зрозуміти і прийняти його. Не перебивайте і показуйте свого страху. Відносьтесь до нього серйозно, з повагою.

2. Запропонуйте свою підтримку і допомогу. Постарайтесь переконати, що даний стан (проблема) тимчасові і швидко пройдуть Проявіть співчуття і покажіть, що ви поділяєте і розумієте його почуття.

3. Зацікавтесь, що саме турбує підлітка.

4. Впевнено спілкуйтесь з підлітком. Саме це допоможе йому повірити у власні сили. Головне правило в роботі з дітьми - не нашкодь!

5. Використовуйте слова, речення, які будуть сприяти встановленню контактів: розумію, звичайно, відчуваю, хочу допомогти.

6. В розмові з підлітком дайте зрозуміти йому, що він необхідний і іншим і унікальний як особистість Кожна людина незалежно від віку, хоче мати позитивну оцінку своєї діяльності.

7. Недооцінка гірша ніж переоцінка, надихайте підлітка на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряйте і викликати довіру в нього.

http://yrokiu.ru/zagadki/2300-poradi-psikhologa-vchitelyam

Шановні вчителі!

 • Поставтесь до педагогічної праці, як до головного змісту Вашого життя. Створіть у собі вчителя!
 • Будьте ерудованими, відмінно знайте свій предмет, цікаво та доступно викладайте навчальний матеріал.
 • Умійте поважати кожного учня і бачити в ньому особистість.
 • Умійте керувати власними емоціями та розвивати позитивні почуття до дітей.
 • Навчіться любити дітей. Люблячи їх, не заробляйте дешевого авторитету всепрощенням, невимогливістю - це розбещує дітей.
 • Будьте справедливими, розумійте своїх учнів.
 • Будьте вимогливими до себе, самокритичними, не порушуйте педагогічну етику.
 • Умійте терпляче виправляти його помилки - думки, дії вчинки; навчіться переконувати.
 • Будьте ввічливими, доброзичливими, життєрадісними, людяними.
 • Хай завжди учні бачать у вас старшого друга, порадника, людину, яка підтримає, зрозуміє, дасть пораду.
 • Ніколи не принижуйте людської гідності дитини, будьте непримиренними до подібних дій Ваших колег.
 • Станьте вимогливими та будьте витриманими у стосунках з учнями.

http://rivne20school.at.ua/index/poradi_psikhologa_vchiteljam/0-20

Рекомендації вчителям із забезпечення засобів впливу на підлітка щодо поліпшення його поведінки

1. Пошук і знаходження шляхів підвищення мотивації до навчання у слабких учнів:
- винагорода дітей за досить незначний прогрес під час навчальної діяльності, а не за досконалість в ній;
- активне заохочення в творчій діяльності, в спорті, в різних шкільних заходах тощо.

2. Виховання теплих почуттів до школи у слабких учнів:
- дозволяти дітям брати участь у найважливіших справах школи, наділивши їх певною часткою відповідальності.

3. Не присвоювати дітям ніяких ярликів, спиратися на заохочення, підтримку, а не на покарання:
- не бажано розділяти учнів (шляхом оголошень оцінок чи розподілу по групах), бо діти позбавляються необхідної мотивації;
- корисно знаходити сильні сторони слабких учнів і хвалити їх за те, що їм вдається.

4. В роботу школи включати більше елементів, що задовольняють соціальні інтереси підлітків:
- розширювати позашкільні форми діяльності підлітків;
- залучати їх до організації такої діяльності;
- прикладом, шляхом бесід виховувати у підлітків усвідомлення, прийняття шкільних цінностей та норм.

http://fastiv-school1.edukit.kiev.ua/psihologichna_skarbnichka/poradi_vchitelyam/

70 способів сказати "дуже добре"

Інформація для вчителівЧитати далі

Рекомендації класному керівнику для досягнення ефективності виховної роботи

1. Підвищуйте рівень організованості класного колективу (дисциплінованість, робота учнівського самоврядування).

2. Урізноманітнюйте позаурочне життя класу.

3. Підвищуйте рівень розвитку класного колективу (згуртованість, активність, ініціативність учнів, виховний вплив колективу на його членів, рівень розвитку громадської думки).

4. Активно співпрацюйте з класом.

5. Тримайте тісний зв'язок із сім'ями учнів.

6. Проводьте роботу з <проблемними> учнями, надавайте їм педагогічну підтримку на основі індивідуального підходу.

7. Створюйте умови захищеності та комфортності перебування кожного у класі, школі.

8. В сучасних учнів різко звузилась база практичної діяльності, і сучасному педагогу необхідно докладати певних зусиль, щоб розширити її. Якщо не буде організований різнобічний практичний досвід, всі словесні виховні впливи виявляться неефективними, некорисними. Недостатність позитивного досвіду призводить до негативного життєвого досвіду.

http://hptu14.com.ua/pro-zaklad/kolektyv/psykholohichna-sluzhba/na-dopomohu-pedpratsivnykam/268-rekomendatsii-klasnomu-kerivnyku-dlia-dosiahnenni

Психологические игры-релаксации для учителей

За 3-5 минут, потраченных на психотехнические упражнения, учитель может снять усталость, стабилизироваться, почувствовать уверенность в себе.

+ Натиснить, щоб читати далі

Упражнение 1. "Внутренний луч"

Упражнение выполняется индивидуально; помогает снять утомление, обрести внутреннюю стабильность....

Для того чтобы выполнять упражнение, надо принять удобную позу, сидя или стоя.

Представьте, что внутри Вашей головы, в верхней ее части, возникает светлый луч, который медленно и последовательно движется сверху вниз и медленно, постепенно освещает лицо, шею, плечи, руки теплым, ровным и расслабляющим светом. По мере движения луча разглаживаются морщины, исчезает напряжение в области затылка, ослабляется складка на лбу, опадают брови, "охлаждаются" глаза, ослабляются зажимы в углах губ, опускаются плечи, освобождаются шея и грудь. Внутренний луч как бы формирует новую внешность спокойного, освобожденного человека, удовлетворенного собой и своей жизнью, профессией и учениками.

Выполните упражнение несколько раз - сверху вниз.

Выполняя упражнение, вы получите удовольствие, даже наслаждение. Заканчивайте упражнение словами: "Я стал новым человеком! Я стал молодым и сильным, спокойным и стабильным! Я все буду делать хорошо!"

Упражнение 2. "Пресс"

Игровое упражнение выполняется индивидуально. Нейтрализует и подавляет отрицательные эмоции гнева, раздражения, повышенной тревожности, агрессии.

Суть упражнения состоит в следующем. Учитель представляет внутри себя, на уровне груди, мощный пресс, который движется сверху вниз, подавляя возникающие отрицательные эмоции и связанное с ними внутреннее напряжение. Выполняя упражнение, важно добиться отчетливого ощущения физической тяжести внутреннего пресса, подавляющего и как бы выталкивающего вниз нежелательные отрицательные эмоции и энергию, которую она с собой несет.

Упражнение 3. "Мария Ивановна"

Упражнение развивает внутренние средства ролевой децентрации.Выполняется индивидуально, в течение 10-15 минут.

Представьте себе ваш неприятный разговор, например, с завучем. Условно назовем ее Марией Ивановной, позволившей себе неучтивый тон в разговоре с вами и несправедливые замечания. Закончился рабочий день и по дороге домой вы еще раз вспоминаете неприятную беседу, и чувство обиды захлестывает вас. Это вредно для вашей психики: на фоне психологической усталости после рабочего дня развивается психическое напряжение. Вы пытаетесь забыть обиду, но вам это не удается. Попробуйте пойти от противного. Вместо того чтобы насильственным образом вычеркнуть Марию Ивановну из своей памяти, попытайтесь, наоборот, максимально приблизить ее. Попробуйте по дороге домой сыграть роль Марии Ивановны. Подражайте ее походке, манере себя вести, проигрывайте ее размышления, ее семейную ситуацию, наконец, ее отношение к разговору с вами. Через несколько минут такой игры вы почувствуете облегчение, спадет напряжение. Изменится ваше отношение к конфликту, к Марии Ивановне, вы увидите в ней много позитивного, того, что не замечали раньше. По сути дела, вы включитесь в ситуацию Марии Ивановны и сможете ее понять. Последствия такой игры обнаружат себя на другой день, когда вы придете на работу. Мария Ивановна с удивлением почувствует, что вы доброжелательны и спокойны, и сама, вероятно, станет стремиться уладить конфликт.

Упражнение 4. "Голова"

Профессия педагога относится не только к разряду стрессовых, это профессия управленческого труда.

Учитель вынужден в течение рабочего дня непрерывно воздействовать на учеников: в чем-то их сдерживать, подавлять их волю и активность, оценивать, контролировать. Такое интенсивное управление учебной ситуацией вызывает у учителя "стресс руководства" и, как следствие этого, при перенапряжении, различные физические недомогания. Одна из наиболее частых жалоб учителей - на головные боли, тяжесть в затылочной области головы.Предлагается упражнение, помогающее снять неприятные соматические ощущения. Станьте прямо, свободно расправив плечи, откинув голову назад. Постарайтесь почувствовать, в какой части головы локализовано ощущение тяжести. Представьте себе, что на вас громоздкий головной убор, который давит на голову в том месте, в котором вычувствуете тяжесть. Мысленно снимите головной убор рукой и выразительно, эмоционально сбросьте его на пол. Потрясите головой, расправьте рукой волосы на голове, а затем сбросьте руки вниз, как бы избавляясь от головной боли.

Упражнение 5. "Руки"

У вас последний урок. Класс занят решением задачи. В классе тишина и вы можете несколько минут уделить себе. Сядьте на стул, немного вытянув ноги и свесив руки вниз. Постарайтесь представить себе, что энергия усталости "вытекает" из кистей рук на землю, - вот она струиться от головы к плечам, перетекает по предплечьям, достигает локтей, устремляется к кистям и через кончики пальцев просачивается вниз, в землю. Вы отчетливо физически ощущаете теплую тяжесть, скользящую по вашим рукам. Посидите так одну - две минуты, а затем слегка потрясите кистями рук, окончательно избавляясь от своей усталости. Легко, пружинисто встаньте, улыбнитесь, пройдитесь по классу. Порадуйтесь интересным вопросам, которые задают дети, постарайтесь, открыто и с полной готовностью идти им навстречу, отвечая обстоятельно и детально.Упражнение снимает усталость, помогает установить психическое равновесие, баланс.

Адаптационные игры для учителей и педагогов

Каждый учитель может вспомнить сложный период в своей работе, связанный с профессиональной адаптацией в школе. Молодые учителя, пришедшие из педагогических вузов, привыкают к школе от 6 месяцев до 3 лет. Но труднее всего им выработать в себе умение в течение 45 минут на уроке держать дисциплину в классе. Многие учителя жалуются на ощущение слабости и истощенности после уроков, на сложности в выработке готовности держать класс под контролем.

Несколько упражнений для развития внутренних средств саморегуляции.

Упражнение 1. "Фокусировка"

Упражнение выполняется за 10-15 минут до начала урока. Удобно расположитесь в кресле или на стуле. Отдавая самому себе команды, сосредоточьте свое внимание на том или ином участке тела и почувствуйте его теплоту. Например, по команде "Тело!" сосредоточьтесь на своем теле, по команде "Рука!" - на правой руке, "Кисть!" - на кисти правой руки, "Палец!" - на указательном пальце правой руки и, наконец, по команде "Кончик пальца!" - на кончике указательного пальца правой руки. Команды подавайте самому себе с интервалами 10-12 секунд (найдите при этом благоприятный для вас ритм).

Упражнение 2. "Дыхание"

Упражнение желательно выполнять перед началом урока. Устройтесь в кресле или на стуле. Расслабьтесь и закройте глаза. По своей команде постарайтесь отключить свое внимание от внешней ситуации и сосредоточьтесь на своем дыхании. При этом не старайтесь специально управлять своим дыханием: не нужно нарушать его естественный ритм. Упражнение выполняется в течение 5-10 минут.

http://mirrosta.ru/uprazhneniya-dlya-treningov/psichologicheskie-igri-i-uprazhneniya-dlya-uchiteley-i-pedagogov.html


Как выработать эмоциональный иммунитет

За прошлые десятилетия мы многое узнали о заразности эмоций. Эмоции распространяются по беспроводной сети зеркальных нейронов, этих крошечных отделов мозга, благодаря которым мы понимаем чужие эмоции и можем им посочувствовать. Когда кто-то зевает, зеркальные нейроны включаются, и ваши челюсти приходят в движение. Ваш мозг улавливает усталость человека, сидящего напротив, и начинает ей подражать. С такой быстротой распространяются не только зевки и улыбки. Мы вдыхаем негативные эмоции, стресс, неуверенность, словно дым, когда стоим рядом с курильщиком. Говард Фридман и Рональд Ригьо из Калифорнийского университета обнаружили, что при виде встревоженного человека, который - вербально или невербально - выражает свое состояние, вы с большой вероятностью заразитесь этими эмоциями, что негативно отразится на работе мозга. Читать далее

Отрицательные качества человека

Читати

Як уникнути шуму на уроці?

Урок у початковій школі. Учитель раптом помічає, що діти починають шуміти. Шум поширюється по всьому класу і вже майже переходить у гул. Знайома ситуація?

Поміркуйте, чому діти починають шуміти на уроці.

+ Натиснить, щоб читати далі

Зокрема, це помилки у плануванні та організації уроку, проблеми, що виникли під час викладення навчального матеріалу, ігнорування індивідуальних особливостей учнів. Розглянемо їх детальніше.

Помилки в плануванні та організації уроку

 • Не продумані логіко-змістові переходи між структурними компонентами уроку.
 • Нераціонально дозуються етапи роботи і відпочинку (принцип домінанти).
 • Нерівномірний поділ активності між учителем і учнями, або "монолог учителя".
 • "Повчальний монолог учителя".
 • Пояснення є складним для дітей даного віку.
 • Пояснення є багатослівним.
 • Нечітке формулювання завдань (відсутня чіткість інструктажу).
 • Несприятливий для учня темп ведення уроку.
 • Індивідуальні особливості школярів.

На думку американського психолога Р.Дрейкурса, психологічними цілями "поганої" поведінки є бажання:

 • привернути до себе увагу;
 • самоствердитися, проявити силу;
 • помститися (чи конкретно вчителю, чи всьому світу дорослих);
 • уникнути невдачі.

Досвідчений учитель з'ясує, чому учень порушує дисципліну, і порадиться з психологом, як йому допомогти.

Отже, що робить зазвичай вчитель, коли учні починають шуміти?

 • Підвищує голос, щоб закликати учнів заспокоїтися.
 • Стукає ключами (ручкою, рукою) по столу, щоб привернути їхню увагу.
 • Погрожує, що поставить негативну оцінку у щоденник.
 • Принижує, ображає учнів, або звинувачує за створену ситуацію тощо.

Досвідчений учитель, проаналізувавши ситуацію, замислиться над причинами появи шуму та змінить щось у своїй діяльності, відмовившись від перерахованих "дієвих" способів, що не "лікують хворобу повністю", а роблять лише "штучне дихання".

Помилки в плануванні та організації уроку

Не продумані логіко -змістові переходи між структурними компонентами уроку

Сприйняття людини цілісне: нам не подобається, коли інформація обривається, щось залишається недоговореним чи звідкись з'являється щось нове (пригадайте своє ставлення до телереклами). Часто вчителі пропонують дітям завдання, не пов'язані з попереднім. Така непослідовність у більшості дітей викликає психологічну напругу, сприймається негативно. Ті, кому найважче стримати себе, реагують на такі ситуації сторонніми розмовами. Найчастіше порушення у логіко-змістових переходах на уроці трапляються під час переходу від етапу актуалізації опорних знань до пояснення нового матеріалу. Можна порівняти цю ситуацію з тією, коли спортсмену пропонують під час розминки розігріти одну групу м'язів, а нова вправа передбачає навантаження тих м'язів, що не розігріті. І хоч ці етапи - це тільки початок уроку (10-15 хв), вже можлива поява напруження, що згодом перетвориться на шум. Друга типова помилка - перехід від пояснення нового матеріалу до закріплення. Іноді вчителі на етапі закріплення не подають вправи "від найпростішої до складнішої", пропонуючи учням одразу занадто складні завдання. Таким чином, діти мають перестрибнути спочатку кілька сходинок (чи вистачить у всіх сил?), а потім тупцювати на місці.

Досвідчений учитель завжди передбачає логіко -змістові переходи, щоб зберегти цілісність уроку. А якщо йому це з якихось причин не вдалося, повертається до попереднього етапу і робить "пропущений хід".

Нераціонально дозуються етапи роботи і відпочинку (принцип домінанти)

Учитель вважає необов'язковим проводити фізкультхвилинки, тому діти, не отримавши розрядки під час навчальної діяльності, знаходять вихід в інших заняттях: малюють на партах, дряпають стінку, порпаються у портфелі, шумлять тощо. Інколи фізкультхвилинки вчителі підміняють іншою діяльністю, що не є руховою, вважаючи, що діти й так перепочинуть. Але тільки рухова активність знімає напруження, дозволяє розслабити м'язи.

Досвідчений учитель ніколи не забуде про фізкультхвилинку і за можливості пов'яже її з темою уроку.

Нерівномірний поділ активності між учителем і учнями, або "монолог учителя"

Ми живемо, постійно ведучи діалог з собою, іншими, навколишнім світом, щоб відчувати взаємозв'язок. Тому чийсь монолог сприймається досить важко.

Є золоте правило педагогіки: "менше або порівну", тобто монолог учителя не повинен перевищувати всі висловлювання учнів на уроці.

Досвідчений учитель, проводячи урок, завжди враховує це правило.

"Повчальний монолог учителя"

.

Є вчителі, схильні до повчань та моралізування. Навряд чи такі монологи є ефективними. Учням важко після етико релаксаційного "розбору польотів" перейти до виконання навчальних завдань.

Досвідчений учитель розуміє, що залучення до діяльності виховує краще, ніж постійне моралізування. Тому він планує етичну бесіду на класну годину, проводить ігри з профілактики таких порушень на групі подовженого дня, власним вчинком демонструє своє ставлення до ситуації.

Отже, правильне планування уроку з урахуванням логіко-змістових переходів та передбаченням обов'язкової фізкультхвилинки, вміння перебудуватися під час уроку, враховуючи потреби учнів, уникнення непотрібних моралізувань знімуть напруження і запобігатимуть появі деструктивного шуму на уроці.

Проблеми у викладі навчального матеріалу

Причина 1. Учень - "Я не розумію пояснення вчителя".

Учні не розуміють пояснення вчителя, тому що:

Пояснення є складним для дітей даного віку

Нерідко вчитель, пояснюючи матеріал, використовує незрозумілі учням поняття, вважаючи, що вони їм відомі, не враховує вікові особливості дітей молодшого шкільного віку. Найчастіше це відбувається, коли вчитель починає після випускного четвертого класу вчити першокласників, і ті прийоми, що він використовував для пояснення дітям дев'яти років, викликають нерозуміння у шестирічок.

Досвідчений учитель відчуває, що вимовляє слова, незрозумілі дітям: про це свідчать розсіяні затуманені погляди учнів, легке позіхання тощо. І обов'язково зупиниться, щоб їх пояснити, або замінить їх іншими, більш зрозумілими.

Завітаймо на урок.

Урок математики у четвертому класі. Вчителька пояснює розв'язання задачі вже 10 хвилин, детально зупиняючись на кожному етапі, потім ще раз повторює. Учні спочатку уважно слухають, а потім починають шуміти. Чому?

Пояснення є багатослівним

Намагаючись краще пояснити, учитель використовує забагато слів, у яких можна "потонути". За багатослів'ям нерідко приховується нерозуміння певної структури, бо, як відомо, хто ясно мислить, той ясно висловлює думки.

Також мова вчителя нерідко засмічена такими словами-паразитами, як "систематично", "буквально".

Пояснення досвідченого вчителя завжди чітке та небагатослівне. Воно охоплює сутність поняття, розкриваючи деталі поступово по мірі необхідності.

Причина 2. Учень - "Я не знаю, що робити"

Нечітке формулювання завдань (відсутня чіткість інструктажу)

Складання навчальних інструкцій - один з найважливіших показників педагогічної майстерності. Формулювання запитання, завдання тільки тоді будуть зрозумілі, коли вони логічно завершують попередній етап уроку, усвідомлюються учнями. Тобто, коли учень знає, що потрібно робити і чому. Якщо учень цього не усвідомлює, то виконання ним завдань схоже на дресирування, що гарантує результат, але цей результат обмежений певною ситуацією Досвідчений учитель розуміє потреби учнів у чітких навчальних інструкціях і намагається їх задовольнити.

Таким чином, щоб уникнути подібних ситуацій, потрібно звільнитися від багатослів'я при поясненні навчального матеріалу, вчитися складати чіткі інструкції до завдань.

Не враховано індивідуальні особливості учнів

Несприятливий для учня темп ведення уроку

Однією з причин виникнення шуму є швидкий або повільний темп ведення уроку вчителем. Є учні, яким некомфортно від того, що вони не вписуються у темп викладання. Це не завжди можна скоригувати, оскільки індивідуальний темп роботи вчителя й учнів залежить від особливостей нервової системи.

Досвідчений учитель знає, що темп ведення уроку може не збігатися з індивідуальним сприйняттям деяких учнів, тому намагається застосовувати такі методи і форми роботи на уроці, які б задовольнили потреби всіх дітей.

Індивідуальні особливості школярів

Шуміти можуть учні, що мають особистісні проблеми. Це найважча для коригування причина, оскільки її коріння не в організації уроку, а в особистості учня. Порушуючи дисципліну на уроці, він переслідує певні цілі.

http://vilhivec.at.ua/publ/storinka_psikhologa/vchiteljam/poradi_psikhologa_uchiteljam/13-1-0-50

Що означають малюнки?

Мова піде не про красиві і усвідомлювані малюнки, а про зображення, які ми неусвідомлено виводимо на папері. Розмовляючи по телефону або слухаючи співрозмовника, ми мимоволі виводимо різні кола або цифри. Виявляється, що кожен створює свої символи, які несуть таємний сенс. Давайте дізнаємося, що означають малюнки і про що нам слід замислитися.

+ Натиснить, щоб читати далі

Цифри

Якщо аркуш паперу перетворився на таблицю множення, це означає, що ваші думки зайняті матеріальними питаннями. Тут може бути два варіанти, або роздуми пов'язані з планами щодо покращення фінансової складової або мета розрахуватися з наявними боргами.

Сонце

Якщо сторінки блокнота прикрашають сонячні промені - це абсолютно не означає райдужний настрій. Навпаки ви дуже потребуєте в теплі, увазі і ніжності. Кращий варіант в такій ситуації - це зустрітися з надійними і вірними друзями. На душі стане відразу легше, а настрій покращитися.

Геометрія

Ромби, квадрати та інші фігури означають твердість характеру, вміння ставити цілі і досягати їх. Такі люди рішучі, прямі у висловлюваннях і часто займають керівні посади. При цьому симетричність - це ознака акуратності і ощадливості, а гострі форми повинні насторожити. За ними криється агресія і зайва напруженість.

Хрестики

Прямі або фігурні, з прикрасами або без них означають одне, ви відчуваєте по відношенню до кого-небудь провину. Єдиний варіант позбутися таких елементів в малюванні - це поспілкуватися з цією людиною і попросити вибачення.

Лінії

Спіральки та інші закруглені прямі видають замкнутість і скритну людину. Вам притаманне байдуже ставлення до всіх. При цьому така людина не любить, коли лізуть в її справи. Можливо, вона відчуває особисту кризу, тому може в будь-яку хвилину вибухнути.

Зірки

Видають в особистості оптиміста і людину, яка бажає, щоб на неї звернули увагу. При зіткненні з проблемами, не пасує, а йде вперед і успішно їх долає.

Дерев

Деревця з тонким стовбуром і гілками говорить про те, що людина засмучена. Шикарна крона і товстий стовбур свідчать про ваш життєрадісний і піднесений настрій.

Серця

Означає це тільки одне, ви переповнені найщирішими почуттями. Але, обстановка або ситуація не дозволяє поділитися цим з оточуючими. При цьому, чим більші сердечка, тим відчутніша ця різниця між зовнішнім виглядом і внутрішнім станом. Такий дисбаланс дуже некомфортний, тому краще знизити контроль і навчитися бути більш розкутим.

Квіти

Рослинність на папері говорить про добру вдачу людини. Вона чуйна, готова допомагати іншим, але відрізняється сильною емоційністю. Якщо намальовані квіти у вазі, це означає, що художнику необхідне енергетичне підживлення.

Виявляється, знаючи, що означають малюнки можна вирішити безліч внутрішніх проблем. Примітно, що в основному їх створюють люди у віці від 18 до 34 років. До 65 років тільки половина людей роблять такі символи. Тому користуйтеся тим часом, коли таємні знаки подають вам сигнали, і вчасно на них реагуйте.

http://tut-cikavo.com/psykholohiia/328-shcho-oznachayut-malyunki

Рекомендації вчителям щодо формування мотивації до навчання

Найзначущішим, найдієвішим і найефективнішим внутрішнім стимулом є прагнення до пізнання нового, що грунтується винятково на інтересі до предмета пізнання. Читати далі.

Адаптация к школьному обучению: Коррекционно-развивающая программа для учеников 1- х классов

С первого дня школьного обучения ребенок сталкивается с трудностями, которые связаны, во-первых, с необходимостью строго соблюдать школьный режим; во-вторых, с изменением взаимоотношений со взрослыми (учителями) и друзьями по классу: вместо свободных нерегламентированных отношений, характерных для дошкольного возраста, нужно привыкать к другим, более официальным, нормативным. В конце концов, характер учебной деятельно- сти сильно отличается от игры. Поэтому главная задача психолога и учителя - помочь ученику как можно скорее пре- одолеть эти трудности и постепенно ввести его в новую сферу деятельности.

Термин "школьная адаптация" используют для описания разных проблем и трудностей, которые возникают в школе. С этим понятием связывают отклонения в учебной деятельности: затруднения в обучении, конфликты с одноклассниками, неадекватное поведение. Читать рекомендации по диагностике и коррекционным упражнениям В.Н. Яковца в формате PDF

Переговоры в конфликтной ситуации: между родителями и детьми, учителями и учениками, руководителями и подчинёнными

Краткая видео-лекция об особенностях общения в конфликтной ситуации. Фокус в общении между родителями и детьми, учениками и учителями, руководителями и подчинёнными. Перейти

Секрети встановлення духовних стосунків між учителем та учнем в умовах гуманізації навчально-виховного процесу

+ Натиснить, щоб читати далі

Улюблений учитель той, який посміхається, та наділений почуттям гумору.

Викликаючи почуття страху, ми принижуємо і себе, і дитину, притуплюємо її інтелект. Подумки полічіть до 10, перш ніж викликати батьків, чи робити запис у щоденнику: цим ми розписуємося у власному безсиллі.

Потрібно зрозуміти, що учень мовчить не від незнання предмета, а від страху перед аудиторією (пригадайте себе в такій ситуації).

Пізнайте в дітях себе колишнього - й учіться у них! Відчувайте іншу людину, та сприймайте її такою, якою вона є, зрозумійте її внутрішній світ, передбачайте поведінку. Умійте передбачати й оцінювати якусь ситуацію, річ або точку зору учня очима самого учня.

Особливо пам'ятайте: духовний контакт - це така сфера, яка легко руйнується, отож постійно підживлюйте її. Дрібниць у стосунках не повинно бути. Інколи дрібниця виглядатиме вагомою обставиною в очах учня чи класу. Найбільшому зміцненню духовних контактів сприятимуть спільні інтереси та потреби.

Дорожіть довірою дітей. Це обов'язковий компонент у діяльності будь-якої соціальної групи, яка досягається компетентністю, сумлінністю і чесністю.

Не слід забувати, що сліпа покара, яка грунтується на особистому переконанні, позбавлена сили. Найголовнішим засобом людського виховання є переконання, а на переконання можна впливати тільки переконанням.

Успіхів Вам!

http://school-6.ucoz.ua/index/poradi_psikhologa_vchiteljam/0-35


Вплив темпераменту на привабливість

+ Натиснить, щоб читати далі

Швейцарські косметологи виявили прямий зв'язок між характером людини і її зовнішніми даними. І зробили обнадійливі висновки: красу можна виробити як силу волі, наполегливість та інші якості. Відомо, що "чистих" типів темпераменту в природі не існує. У кожної людини присутня комбінація рис, притаманних і холерику,і сангвініку, і меланхоліку, і флегматику. І лише домінуючи якості визначають її тип.

Із чотирьох типів темпераменту найкращим вважається сангвінік. Гнучка нервова система, приємний характер і вроджений оптимізм - все це складає певний буфер, який захищає психіку від можливих потрясінь. Але, виявляється, бути сангвініком - це не лише відображати життєлюбство і відкритість... Вчені виявили, що сангвініки схильні до зовнішньої привабливості. Їм властиві позитивне ставлення до себе, самоповага і впевненість у своїх силах. Такий перелік якостей створює менше проблем в особистому житті і кар'єрному зрості. Любов і самореалізація - от головні умови при яких звичайні зовнішні дані перетворюються в особливо привабливі.

Знаючи про це, можна свідомо формувати і удосконалювати в собі ті риси характеру, які сприяють розквіту зовнішньої краси. І ціленаправлено впливати на негативні риси, які провокують наш "непривабливий" вигляд чи естетичні недоліки...

Фізіогномісти прийшли до такого висновку, що недоліки зовнішності мають корені в характері особистості. Жінка з холеричним типом темпераменту страждає обезводненням шкіри, варикозним розширенням вен і "дряблістю" м'язів. У дами-флегматика більше шансів зустрітись з такими проблемами, як целюліт, зайва вага, випадіння волосся чи припухлостями. Меланхолічний склад характеру нерідко пов'язаний із надмірною активністю сальних залоз, ожирінням і атонічністю шкіри. І, навіть, сангвініки не застраховані від проблем з шкірою. Через надмірну кількість мінералів у шкірі колір обличчя може бути нерівномірним.

Проте, те що запрограмоване природою, не обов'язково повинно бути законом вашого вигляду. Ми в змозі працювати над собою, вносити корективи, змінюючи ставлення до себе і до оточуючого світу. Тож творіть красу своїми руками!

http://www.school130.edu.kh.ua/praktichnij_psiholog/cikave_pro_psihologiyu/

Психологія успіху

Так вже влаштована людина, що протягом усього свого життя вона перебуває у пошуку якихось благ та задоволень. У кожного без виключення є певні цілі та мрії, досягнення яких породжує в уявленні людини поняття про сенс життя.

За інших умов людина просто відчуває дискомфорт. Якщо зазирнути за допомогою уявного мікроскопа в душу людини, яка перебуває у стані пошуку, то десь там, на її дні, можна знайти реалізацію того бажання. Реалізація будь-якої поставленої мети починається з психологічної підготовки до її здійснення та особистої настанови на результат. Йдеться не про уявлення подальшого розвитку подій після отримання бажаного, адже це всього лише мрія. Людина повинна глибоко осмислити значення власної цілі, потребу в її реалізації та усвідомити власну роль у здобутті результату. Для цього існують певні неформальні психологічні правила, виконання яких сприяє досягненню поставленої цілі.

1. Чітко формулюйте свою мету.

2. Аналізуйте свої бажання та можливості.

3. Ставте перед собою завдання.

4. Візуалізуйте бажання.

5. Вчіться на помилках.

6. Стимулюйте та хваліть себе.

7. Дбайте про себе.

http://terytoriya.com.ua/index.php/samovdoskonalennya/17-psikhologiya-uspikhu

Зимний блюз. Cезонный удар по пcихике

Чувство разбитости, опустошенности и никчемности, знакомы практически каждому. Все это - вполне нормальные явления, связаные с различными жизненными ситуациями. Однако, "беспричинное упадническое умонастроение" имеет глубоко уходящие корни в наше здоровье и психологию. Зимний блюз - сезонная депрессия. Вся правда о "диковинном" заболевании. Как его распознать у себя и своих близких? Стоит ли обращаться к врачу или можно справиться самостоятельно? Читать далее

Десять правил самоорганізації уваги

+ Натиснить, щоб читати далі
 • Заздалегідь плануйте свій час так, щоб ніщо не відволікало вас ( дзвінки, відвідування та ін.).
 • Перш ніж розпочати роботу, організуйте своє робоче місце.
 • Максимально мобілізуйте свою волю, намагайтеся відключитися від того, що займало вас раніше.
 • Коли приступаєте до вивчення нової теми, спочатку освіжіть попередній матеріал чи ліквідуйте вади.
 • Якщо сторонні думки заважають зосередитися, займіться конспектуванням. У силу своєї неперервності цей процес робить неможливим часті та тривалі відключення уваги. Майже аналогічний ефект має читання уголос.
 • Читайте та осмислюйте те, що прочитали.
 • Зміна видів діяльності запобігає виникненню монотонності психічного стану, тобто сприяє збереженню стійкої уваги.
 • Контролюйте, стримуйте мимовільне переключення уваги на сторонні об'єкти (голоси, телефонні дзвінки, грюкання дверима та ін.)
 • Якщо у процесі читання ви несвідомо відключились, примусьте себе повернутися до місця відключення та перечитайте.
 • Не забувайте про освітлення, температуру, регулярні перерви.

http://domanivkarnvk.at.ua/stuff/poradi_psikhologa/poradi_psikhologa_uchnjam/1-1-0-11


Корисні поради &Школи етики&

+ Натиснить, щоб читати далі
 • Усе, що хочеш пам'ятати - уявляй!
 • Май на увазі: усе, що ти побачив, відчув, почув, - уже запам'яталось.
 • Легко пригадується тільки те, що уявив.
 • Не думай словами думай образами.
 • Не картай себе за невдачі, а роби з них висновки.
 • Фантазуй!
 • Хвали себе навіть за незначні успіхи.
 • Не заучуй уроків, а уявляй що-небудь цікаве, що допоможе пригадати потрібну інформацію ( наприклад, &мавпа Буф - губні приголосні&).
 • Не бійся забувати, якщо уявив.
 • Прокидайся із задоволенням, уявляючи майбутні успіхи.
 • Не повторюй того, що вивчаєш, понад 4-5 разів поспіль, краще зроби це через 1-3 години.

http://domanivkarnvk.at.ua/stuff/poradi_psikhologa/poradi_psikhologa_uchnjam/1-1-0-11


Поради батькам по роботі з дітьми з питань профорієнтації

+ Натиснить, щоб читати далі
 • Діти завжди потребують допомоги дорослих і не можуть самостійно обрати професію до душі.
 • Батьківська допомога у виборі професії не повинна бути нав'язливою і замінювати бажання дитини бажанням батьків.
 • Уважно прислухайтеся до намірів та прагнень своїх дітей, враховуйте їхні інтереси та схильності, спираючись на рівень розвитку їхніх здібностей, і радьте обирати ту професію, що найбільше їм підходить.
 • Якщо радите дитині оволодіти тією чи іншою професією, ви повинні бути впевнені, що цей фах є найбільш підходящим для неї, не протипоказана її здоров'ю і є для неї цікавим.
 • Обрана професія повинна бути актуальною на ринку праці та виправдати очікування щодо рівня заробітної плати.
 • Якщо у вас виникають труднощі - звертайтеся в службу зайнятості! Вам завжди нададуть кваліфіковану пораду та допоможуть у питаннях професійного визначення.

Які типові помилки батьків у виборі критеріїв з питань профорієнтації дітей?

 • у багатьох сім'ях і зовсім ніяких критеріїв вибору немає. Деяким батькам просто лінь чи ні часу займатися дитиною взагалі, а вже про його професійної орієнтації вони думають в останню чергу. Це призводить до випадкового вибору професії. Хоча іноді цей вибір виявляється вдалим.
 • існують сімейні традиції. Наприклад, прадід був лікарем, дід був лікарем, батько був лікарем. Ким же ще бути синові? Питання навіть не стоїть. Це - династичні професії. І знову ж таки, іноді це призводить до успіху. Дитина з дитинства занурений у відповідне середовище, спілкується з представниками своєї майбутньої професії, має переваги у вигляді допомоги та зв'язків батьків, їхнього досвіду та протекції.
 • часто на перший план виводяться гроші чи престиж професії.
 • "Мені все одно, де ти працюєш, аби ти заробляв багато і нас, батьків, забезпечував", - така позиція багатьох батьків і матерів.

http://66.3dn.ru/index/chastina_2/0-32


Етика спілкування в педагогічному процесі (рекомендації педагогам)

+ Натиснить, щоб читати далі

Етика взаємин у системі "педагог -учень"

Взаємини "педагог - учень" є системою соціальних зв'язків від просторових, психічних і соціальних контактів до найскладніших соціальних дій і взаємин.

Дані принципи на практиці реалізуються в:

 • вияві любові й довірі педагога до учня;
 • прояві інтересу до учня як іще несформованої особистості, яка перебуває в процесі становлення;
 • формуванні інтересу з боку учня до педагога;
 • виявленні поваги до думки учнів.

Неприпустимим є приниження гідності учня. Кричати на дітей - це те саме, що розписуватися у власному безсиллі, а значить, провокувати неповагу до себе і водночас демонструвати свою неповагу до учня.

Етика відносин у системі "педагог - батьки".

Етичні вимоги:

 • постійно займатися педагогічною просвітою батьків;
 • піднімати в очах батьків авторитет їхніх власний дітей;
 • сприяти підвищенню авторитету батьків в очах дітей;
 • тактовно та обгрунтовано висувати вимоги до батьків із метою поліпшення виховання дітей;
 • не нехтувати батьківськими почуттями;
 • протидіяти антипедагогічним методам виховання дітей у сім'ї;
 • активно шукати способи налагодження контактів із батьками і шляхи порозуміння з метою здійснення педагогічного впливу на дитину;
 • залучати батьків до шкільних справ, участі у колективних заходах тощо.

Етика відносин у системі "педагог - педагог"

З урахуванням особливостей педагогічного колективу професійна етика вимагає від педагога:

 • шанобливого ставлення до досвіду й майстерності визнаного педагогічного авторитету, скрупульозного його вивчення, застосування у власній практиці;
 • неприпустимості заздрощів і недоброзичливості, прагнення применшити заслуги іншого педагога;
 • несумісності із самомилуванням і самозакоханістю, зарозумілістю й пихатістю, які відштовхують колег і викликають з їхнього боку справедливі нарікання.

Поради класним керівникам 5-х класів щодо успішної адаптації учнів

+ Натиснить, щоб читати далі
 • Відвідайте уроки в 4-му класі. Придивіться до своїх майбутніх учнів.
 • Познайомтеся з методикою викладання в початкових класах.
 • Опрацюйте спеціальну психолого-педагогічну літературу.
 • Пам'ятайте: легше з першого уроку викликати до себе довіру, любов дитини, ніж потім подолати недовіру.
 • Не змінюйте різко методи роботи, використовуйте ігровий матеріал, інструктажі, пам'ятки, алгоритми, картки-опори, зразки виконання.
 • Протягом уроку та додому давайте конкретні доступні завдання й домагайтесь їх чіткого виконання.
 • Щоденно перевіряйте письмові роботи учнів, домагайтеся систематичної роботи над помилками.
 • Ретельно обміркуйте заходи та прийоми розвитку мислення, усного та писемного мовлення учнів.
 • Розробіть відповідний роздавальний матеріал.
 • Забезпечуйте систематичне повторення.
 • Уникайте перевантаження дітей.
 • Відвідуйте уроки колег, які викладають у 5-х класах.

http://martonosha.ucoz.ru/index/nds_dlja_5_klasu/0-72